Chemija visu gražumu

Organinė chemija aplink mus

Faktai

Įdomi organinė chemija, kuri nepaliks tavęs abejingu (kuri tikrai sudomis tave ir privers susimąstyti).

Šiuo metu

Kol Jūs skaitote šį straipsnį, Jūsų akys naudoja organinį junginį – retinalį, kuris transformuoja šviesos energiją į nervinius impulsus. Kol Jūs patogioje pozoje sėdite kėdėje, tuo pat metu vyksta biocheminis gliukozės skaidymas, kurio metu išsiskyrusią energiją nugaros raumenys panaudoja taisyklingai laikysenai palaikyti. Jei prisimenate iš mokyklos biologijos pamokų, kad nervines ląsteles supa organinės medžiagos – mediatoriai, kurie sujungia neuronus į bendrą nervų tinklą. Ši sistema veikia be Jūsų sąmonės. Tik chemikai gali suvokti kiekvieno chemiškai aktyvaus junginio svarbą žmogui ir suprasti, kaip sudėtingai veikia žmogaus organizmo „sistemos“. Išvada tokia, kad suprantantys chemiją, supras ir vykstančius gyvybinius procesus gamtoje.

Organiniai junginiai

Organiniai junginiai yra augalinės ir gyvulinės kilmės gamtiniai junginiai, taip pat išgauti ir iškastinio kuro ( naftos, anglies ). Augalinės kilmės organiniai junginiai yra eteriniai aliejai, kurie yra sudėtingas augalo antrinių metabolitų mišinys, sudarytas iš unikalios aromatinių junginių kompozicijos. Eteriniai aliejai gaunami distiliuojant augalus vandens garais. Organinis junginys mentolis suteikia mėtos kvapą ir skonį, o cis-jazmonas ( ciklinis ketonas, terpenoidas ) kvepia jazminais.

Jau XVI amžiuje žmonės naudojo alkoloidą chininą, kurį išgaudavo iš chininmedžio žievės ( Pietų Amerika ) ir naudodavo kaip vaistą prieš maliariją. Jėzuitai išrado šį vaistą, tačiau ilgus metus nežinojo jo struktūros. Chinoną sintetinti pramoniniu mastu pradėjo XX amžiuje.

XIX amžiuje sunkioje (chemijos) pramonėje akmens anglis buvo pagrindiniu žaliavų šaltiniu. Kokso dujos išgaudavo iš akmens anglies sauso distiliavimo metu. Jas naudojo maisto gaminimui ir gyvenamų patalpų šildymui. Dujose yra nemažai vertingų junginių, kurie galėjo būti panaudojami kitų žymiai sudėtingesnių junginių sintezei.

Fenolis pasižymi antiseptinėmis savybėmis (priešbakterinėmis savybėmis), o anilinas pagrindinė žaliava dažų pramonėje. Kai kurie dažai plačiai naudojami ir šiandien, pavyzdžiui Bismark-Braun  ( rudi ) dažai.

 

XX amžiuje nafta tapo pagrindine žaliava sunkiajai, energetikos pramonėms. Todėl šildymui bei maisto ruošimui imtasi naudoti metaną, propaną bei butaną. Šios dujos tapo žaliava kitų organinių junginių gamyboje.

Tuo pat metu chemijos pramonė išsiskirstė į masinę ir tikslinę. Masinė pramonė dideliais kiekiais gamino dažus, plastikus,o tikslinė daug mažesniais kiekiais gamino maisto priedus, kvapus, vaistus.

Organinių junginių savybės

Kokiomis fizikinėmis savybėmis pasižymi organiniai junginiai?

Organiniai junginiai gali būti kristaliniai, kaip cukrus, plastiški kaip parafinas, sprogūs kaip izooktanas, ir lakūs kaip acetonas.

 

 

Organiniai junginiai turi kvapą. Įdomus pavyzdys, skunsai gindamiesi į aplinką išskiria, sekretuoja nesočius alifatinius tiolus, kurie atbaido užpuoliką.

Organinėje chemijoje yra labai daug spalvotų junginių. Tikriausiai nėra tokios spalvos, kurios nebūtų galima išgauti sintetiniais dažikliais. Pateiktoje lentelėje aprašyti spalvoti kai kurie organiniai junginiai.

 

Spalva Aprašymas Pavadinimas Formulė
Žydra Tamsiai mėlynas skystis Azulenas (biciklo[5.3.0]dekapentaenas)
Oranžinė Adatos gintaro spalvos Dichlordicianochinonas
Griežtai draudžiama ENDORFINAS.LT paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti endorfinas.lt kaip šaltinį.