Chemikai pagamins plastiką iš apelsinų ir orą teršiančių dujų

Chemikai sugalvojo naują plastiko gaminimo būdą iš apelsinų ir orą teršiančių dujų. Tai revoliucija pasaulio ekologijoje.


Profesorius Kots tikisi perkelti plastiko gamybą iš atsinaujinančio žaliavos šaltinio (foto iš saito ars.usda.gov)

Profesorius Džefi Kots (Geoffrey Coates) iš Kornelos universiteto (Cornell University) sugalvojo kaip gaminti plastiką iš atsinaujinančio žaliavos šaltinio ir nebūti priklausomiems nuo naftos.

Dauguma plastikų pradinės medžiagos gaunamos iš naftos. Žinant tai, kad kiekvienais metais naftos atsargos mažeja žmonijai būtinos kitos alternatyvos, kurios nesumažins naudojamų plastikų poreikio.

Amerikos chemikas su aspirantais, įvairių kursų chemikais – doktorantais susintetino katalizatorių, kuris padeda susintetinti plastiką iš apelsinų žievės aliejaus ir anglies dvideginio.


Apelsino žievės aliejus susideda iš 95 % limonino (terpeno limoneno arba 4-izopropenil-1-metilciklohekseno). Ši medžiaga sintetinama daugiau nei 300 augalų rūšių.


Apelsino žievės aliejus gaminamas dideliais kiekiais dėl didelės paklausos. Jis naudojamas parfumerijoje, oro gaivikliams gaminti bei kaip žaliava įvairiems kvapams gauti.

Terpenas esantis apelsino žievėje lengvai oksiduojasi iki limoneno oksido. Amerikos chemikai limoneno oksidą naudojo kaip žaliavą savo naujai sukurtam plastikui gauti.

Perteklinio anglies dvideginio yra labai daug ore, jį išmeta į orą tonomis gamyklos bei fabrikai. Šios dujos taip pat sukelia šiltnamio efektą. Kodėl šių dujų nepanaudoti gaminant plastikus?

Įdomu tai, kad limoneno oksidas nėra tiek aktyvus cheminis junginys ir savaime nesipolimerizuoja, kaip ir anglies dvideginis. Esant katalizatoriui diiminato cinko acetatui šios dvi molekulės susijungia į ilgas grandines, kurios po to gali būti panaudotos žmonių labui.


Gautą plastiką pavadino polilimoneno karbonatas (angl.polylimonene carbonate), savo savybėmis primena putplastį polistireną (angl.polystyrene).

Linkas (http://advancinggreenchemistry.org/oranges-to-plastic-2/)
Griežtai draudžiama ENDORFINAS.LT paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti endorfinas.lt kaip šaltinį.